انواع دوربین تحت شبکه

دوربین تحت شبکه یا دوربین  IP ، دوربین مدار بسته ای است که از شبکه محلی یا اینترنت برای انتقال دیتا استفاده می کند. این نوع دوربین های مدار بسته به کاربر امکان می دهند که بتواند از فاصله دور محیط مورد نظر را مانیتور کند.

دوربین تحت شبکه ثابت

این نوع دوربین تحت شبکه بسیار شبیه دوربین آنالوگ سنتی است و دارای یک بدنه و یک پایه است. این نوع دوربین مدار بسته معمولا در جاهایی استفاده می شود که کاربر مایل است دوربین در معرض دید باشد. علاوه بر این این دوربین ها قابلیت تعویض لنز دارند و با توجه به کاربرد آنها می توان لنز مورد نظر را انتخاب کرد.

دوربین تحت شبکه دام ثابت

این نوع دوربین مدار بسته را می تواند به هر جهتی چرخاند و ثابت کرد. ظاهر این دوربین ها یکپاررچه و زیباست. این دوربین ها چون به سقف نصب می شوند معمولا از دستکاری در امان می مانند. همینطور جهت لنز دوربین در آنها نامشخص است و براحتی قابل حدس زدن نیست که این نوع دوربین مدار بسته به چه سویی نگاه می کند. ولی مشکلی که این نوع دوربین ها دارند این است که لنزآنها معمولا قابل تعویض نمی باشد.

 

 

دوربین تحت شبکه  PTZ

این  نوع دوربین مدار بسته قابلیت حرکت در جهات مختلف را دارد. این دوربینها قابلیت حرکت در جهات افقی - عمودی و امکان زوم  را دارند. کنترل این دوربین های مدار بسته به صورت دستی و اتوماتیک قابل اجراست ولیکن امکان حرکت اتوماتیک دائمی را ندارند.

دوربین دام تحت شبکه

این دوربین های مدار بسته تقریبا  شبیه به دوربین تحت شبکه دام ثابت می باشند. این نوع دوربین قابلیت حرکت 360 درجه ای دارد و می تواند برای مدت طولانی چرخش و زوم کند.